O paintballu

Název "Paintball" (v překladu barevná koule) sice nemá nic společného s cvrnkáním kuliček do důlku, ani malířskou firmou či zraněným mužským přirozením, ale při pohledu do hlavně zbraně používané při tomto sportu je zřejmé, co vás při menší nepozornosti na bojišti může trefit.

Poslední dobou je paintball v ČR poměrně dosti rozšířený adrenalinový sport, ve kterém je důležitá nejen fyzická kondice a síla, ale také schopnost přemýšlet a rychle se rozhodovat. Jeho vznik se datuje do osmdesátých let,kdy byl v USA partou nadšenců převzat způsob střelby z plynových značkovačů od australských pastevců používajících kuličky s barvivem pro značkování ovcí.

První známá hra se se konala v r.1981 ve státu New Hampshire,které se zúčastnilo 12 lidí, po několika úpravách zbraní a kuliček se tato hra pod názvem paintball masivně rozšířila po celých Spojených státech a západní evropě, do hojně využívaného sportu pro volný čas a odreagování a v roce 1992 i do našeho malého státečku.

Na podzim roku 1993 se uskutečnilo první mistrovství republiky a s pozvolným nástupem cenově dostupných plynových zbraní se zakrátko vytvořili party a kluby českých paintbalistů, kteří se setkávají pravidelně na velkých hrách pořádaných po celých čechách, přičemž vyvrcholením bývá právě Mistrovství České republiky pořádané každý rok.

Pokud se ještě vrátím k počátkům vzniku,tak tedy prakticky první komerční paintballové hřiště bylo oficiálně otevřeno v USA již v roce 1982, poté paintball sloužil k výcviku armády a speciálních jednotek, ale byl znám pod názvem Gotcha, do Evropy se dostal až v roce 1985 a to do Anglie.

Škoda, že čeští příznivci tohoto skvělého sportu museli vyčkávat tak dlouho...

Dnešní paintbalové zbraně jsou na stlačený vzduch nebo CO2, vystřelující želatinové kuličky naplněné barvou. Jejich mířený přesný dostřel je kolem padesáti metrů, jinak nebývá problém na 100 merů zasáhnout protivníka.Tyto zbraně jsou dnes na velmi vysoké úrovni různých druhů, tvarů a modifikací od malých pistolí na 12-gramové CO2 bombičky a deset kuliček v zásobníku, až po zbraně s tlakovými lahvemi na stlačený vzduch či CO2 a elektronickým zásobníkem na 220 kuliček.

Některé zbraně se musí po každém výstřelu natahovat (tzv.pump action) a jiné jsou poloautomatické (semiautomat) které se samy po výstřelu nabijí, nebo dokonce plnoautomatické, které na jedno stisknutí spouště dokáží za pár vteřin vyprázdnit zásobník. Rychlost střely je pro bezpečnost hráčů omezena na 90m/s.

Paintballové náboje jsou kulaté tenkostěnné želatinové kapsle s barevnou potravinářskou tekutinou uvnitř, která je netoxická, neleptavá, vodou rozpustná a biologicky nezávadná a z oblečení a těla se dá omýt vodou a mýdlem. Když je hráč tímto nábojem zasažen, želatinová kapsle nárazem praskne a tekutina obsažená uvnitř zanechá jasnou barevnou značku. Kdo je takto označen, je vyřazen ze hry.

Pro bezpečnější hru je možné využít různé chrániče těla, včetně rukavic a nezbytné ochranné paintballové masky obličeje. Mimo různého vybavení a doplňků pro čištění zbraně, speciálních obleků a paintballových granátů či nástražných min se například ke zbraním dokupují optické zaměřovače, kolimátory, pažby a různé typy a délky hlavní.

Pro spestření hry se používají auta, tu a tam je dokonce vidět nějaká paintballová bazuka, minomet či dělo a za splnění veškerých bezpečnostních a legislativních podmínek je prakticky možné tento zajímavý adrenalinový sport provozovat kdekoliv v ČR.

Je třeba podotknout,že se paintball dělí na dvě skupiny – závodní a military. Názory na tyto dva odlišné styly hry jsou velice diskutabilní, nicméně každý si vybere to, co nejvíce vyhovuje jeho představám o paintballu.

Více o paintballu se dočtete na wikipedii zde (nové okno)